Datum konání: 11. červen 2014

Město: Praha 1

Místo: Grand Majestic Plaza

Host: Petr Sýkora, zakladatel nadačního fondu Dobrý anděl

Typ akce: klub

Otevřít galerii

 

Chci věnovat milion korun. Kdo z nás to může říct? Nebo jinak… Kdo z nás by ten milion korun věnoval na pomoc někomu cizímu a neznámému? Ruku na srdce. Možná bychom se rozdělili s někým blízkým, možná ani to ne. Každý z nás si navíc nerad připouští vlastní smrtelnost. To, že ta strašná nemoc, která trápí kamarádova kamaráda, může jednou potkat i nás. To, že i nám se může stát něco zlého. Pak jsou ale mezi námi tací, kteří nezištně posílají peníze těm, kteří to potřebují víc než oni. To dělá i Petr Sýkora, který se stal hostem posledního setkání připraveného ekonomickým žebříčkem ŠTIKY ČESKÉHO BYZNYSU ve spolupráci s klubem HELAS NEW ENCOUNTERS CLUB.

On a jeho kamarád se v prváku na vysoké škole rozhodli, že začnou podnikat. Ale v čem? Napadlo je něco, co se později ukázalo jako geniální podnikatelský nápad – začali do firem rozvážet kancelářský papír. Postupem času se z malé firmy Papirius stala nadnárodní společnost. Když přišla nabídka od americké firmy Office DEPOT, PAPIRIUS prodali a pro firmu ještě několik let pracovali. „Ještě dneska poznávám některé řidiče,“ říká Petr Sýkora, když vzpomíná na své podnikání.

Po prodeji se s Janem Černým rozhodli věnovat charitě. Ze svého věnovali 25 milionů korun a po vzoru slovenského projektu založili nadační fond DOBRÝ ANDĚL, který pomáhá rodinám s dětmi, jejichž příslušník onemocněl rakovinou (nebo dítě jiným závažným onemocněním) a rodina se tak dostala do finanční tísně. Cílem systému DOBRÝ ANDĚL je, aby rodiny nemocných dostávaly pravidelnou měsíční finanční pomoc ve výši několika tisíc korun. „Rozdělujeme příspěvky do posledního haléře,“ upřesňuje pan Sýkora. Ostatně to potvrzují i webové stránky nadačního fondu. Také se tam dozvíte, jak se můžete stát Dobrým andělem nebo komu vaše peníze konkrétně pomáhají.

Během setkání se Petr Sýkora rozpovídal o svém životě, práci i ideálech. Odpovídal i na otázku, zda jednou nadační fond povedou jeho dva synové. „Přiznám se, že jsem nad tím zatím nepřemýšlel. Třeba náš mladší teď slavil sedmé narozeniny a my mu navrhli, že by mohl pomoct i někomu jinému, třeba přes Dobrého anděla. Odpověděl na to, že nechce, že má málo hraček. Tak myslím, že si k tomu zatím hledá cestu,“ zavtipkoval a dodal: „Nicméně se pak syn díky mé ženě Jindře rozhodl, že přispěje.“ Setkáním provázela zakladatelka klubu Helena Kohoutová. Diskutovalo se nejen o dárcovství a charitě, ale také o názorech, životních postojích nebo vedení firmy obecně: „Určitě znáte bajku o žebrákovi a oslovi. Je o tom, že žebrák nemá nic jiného, než svého osla. Nerad by o něj přišel, a tak s ním tráví všechen svůj čas. Jí s ním, spí, má jej pořád uvázaného na provaze. Po čase ale začne přemýšlet o tom, kdo komu vlastně patří. Jestli osel jemu nebo on oslovi. Stejné je to v případě, když vlastníte firmu. Musíte si ujasnit svůj vztah k majetku nebo vás to absolutně pohltí.“ S ohledem na současného slovenského prezidenta (kterým je Andrej Kiska, zakladatel DOBRÉHO ANJELA na Slovensku), se zabrousilo i do politiky: „Ambice jako můj slovenský protějšek nemám,“ shrnul Sýkora.

V rámci setkání, které proběhlo v hotelu Grand Majestic Plaza v Praze, se představil také zakladatel žebříčku Martin Růžička ze společnosti COFACE. K Petru Sýkorovi pak do panelové diskuse přibyl také Ivan Jakúbek, viceprezident Enterprise Investors, jako zástupce patrona setkání, Daniel Čekal, vedoucí právní kanceláře PwC Legal a Petr Laštovka, partner EMUN PARTNERS. Všichni pánové se rozpovídali nejen o svých pracovních zkušenostech, ale také o vlastních zkušenostech s charitou.