Právní strategie pro růst a udržitelnost

Vize České republiky – příspěvek Tomáše Doležila, partnera v advokátní kanceláři JŠK: Doporučení českým firmám

V dynamickém a stále se měnícím a náročnějším podnikatelském prostředí stojí malé a střední podniky (MSP) před mnoha výzvami, které testují jejich odolnost, inovativnost a schopnost přizpůsobit se. Správné uchopení těchto výzev vede nejen ke splnění určitých požadavků, ale je také kritickým nástrojem pro zajištění udržitelného růstu a konkurenční výhody. Efektivní navigace v právním prostředí, ochrana duševního vlastnictví, digitální transformace, strategické partnerství nebo mezinárodní expanze jsou oblasti, ve kterých se ukazuje, že konstruktivní přístup může významně přispět k úspěchu a prosazení na nových trzích.

NEPODCEŇUJTE VÝZNAM COMPLIANCE A ŘÍZENÍ RIZIK

S pomocí řádné compliance (dodržování předpisů) proaktivně řídíte rizika spojená s podnikáním a budoucími plány. Compliance není jen o zamezení sankcí nebo pokut; je to základní stavební kámen pro budování důvěry mezi zákazníky, partnery a regulačními orgány. Efektivní compliance programy a strategie řízení rizik mohou představovat značnou konkurenční výhodu, umožňují podnikům rychleji reagovat na změny a chránit jejich reputaci. V případě kontrol ze strany úřadů mohou pomoci snížit případnou výši pokuty nebo se jí dokonce vyhnout. V případě veřejných i soukromých zakázek mohou být podmínkou pro jejich získání. Praktické doporučení: Identifikace oblastí a zavedení odpovídajících compliance programů zahrnuje zpravidla jmenování odpovědné osoby, pravidelné školení zaměstnanců a vytvoření interních kontrolních mechanismů. MSP by měly začít auditováním svých stávajících procesů a identifikací oblastí, kde je riziko největší, například finanční řízení, kybernetická bezpečnost, GDPR, hospodářská soutěž nebo protikorupční politika. Voják se stará, voják má.

CHRAŇTE A VYUŽÍVEJTE SVÉ DUŠEVNÍ VLASTNICTVÍ

V éře, kdy inovace a technologický pokrok tvoří základní pilíře konkurenční výhody, je ochrana duševního vlastnictví (IP) možná důležitější než kdykoli dříve. MSP, které investují do vývoje nových produktů, technologií nebo služeb, by měly usilovat, aby výsledek jejich úsilí byl od samotného počátku řádně chráněn před parazitováním nebo krádeží. Ochrana IP nejenže chrání inovace, ale také umožňuje podnikům monetizovat své nápady prostřednictvím licencí, patentů nebo ochranných známek. Praktické doporučení: Prověření existujících produktů, technologií a značek a jejich ochrana prostřednictvím registrace, smluv apod. MSP by měly zvážit strategii pro sledování trhu, aby detekovaly a řešily případné porušení svých práv duševního vlastnictví a sledovaly vývoj u svých konkurentů. Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu…

DIGITALIZUJTE S JISTOTOU

Digitální transformace představuje příležitost k posílení efektivity, rozšíření tržního dosahu a zlepšení zákaznického servisu, avšak klade před ně výzvy v oblasti ochrany dat a kybernetické bezpečnosti. Aby podniky mohly těžit z digitálních inovací, musí přijmout komplexní přístup k bezpečnosti, který zahrnuje nejen technologické aspekty, ale i přísné dodržování aktuálních právních předpisů a adaptabilitu k neustálým změnám v legislativě. To předpokládá efektivní zabezpečení systémů, ochranu osobních údajů, bezpečnostní audity, školení zaměstnanců o kybernetické bezpečnosti a zavedení efektivních opatření pro detekci, prevenci a reakci na bezpečnostní incidenty. Praktické doporučení: Implementace silných politik ochrany dat a kybernetické bezpečnosti, včetně šifrování dat a zabezpečení sítí. MSP by měly provést hodnocení kybernetické bezpečnosti, aby identifikovaly slabiny ve svých systémech a vypracovaly plán na jejich řešení. K tomu je potřebná spolupráce se specialisty z vícero souvisejících oborů. Nejen Big Brother se na vás dívá.

ROZŠIŘUJTE SVÉ PODNIKÁNÍ SKRZE STRATEGICKÉ PARTNERSTVÍ, FÚZE A AKVIZICEA MEZINÁRODNÍ EXPANZI

V dnešní globalizované ekonomice představují strategická partnerství, fúze a akvizice (M&A) spolu s mezinárodní expanzí zásadní příležitosti pro růst a rozvoj MSP. Organický vývoj má zkrátka své limity. Tato spojení a expanze umožňují firmám sdílet zdroje, získat přístup na nové trhy, využívat přístup k novým technologiím a odborným znalostem, což vede k posílení jejich tržní pozice. Při vstupu do strategických partnerství a realizaci procesů M&A je nezbytné pečlivě naplnit právní a regulační požadavky. Každý trh i v rámci EU je něčím odlišný a specifický. Zásadní je důkladné due diligence, správné strukturování transakcí a zajištění smluvních podmínek, které chrání zájmy všech zúčastněných stran. Důkladný průzkum regulačního prostředí a zajištění compliance ušitého na míru je v těchto situacích nutností. Praktické doporučení: Před zahájením jakéhokoli partnerství, procesu M&A nebo mezinárodní expanze lze doporučit provést due diligence a poznat regulační, podnikatelské a kulturní prostředí. Důvěřuj, ale prověřuj.

 

 

ADAPTUJTE SE NA NOVÉ PRACOVNÍ TRENDY

S rostoucí popularitou flexibilních pracovních modelů je klíčové, aby firmy přizpůsobily své pracovní politiky očekáváním jejich cílové skupiny zaměstnanců a obchodních partnerů. Předsudky nejsou na místě. Typicky to znamená možnosti práce z domova, nabídku flexibilních pracovních úvazků apod. V jednotlivých oborech, regionech či v zahraničí mohou být očekávání velmi odlišná. Praktické doporučení: Revize pracovních smluv a politik s ohledem na flexibilní pracovní podmínky, jako jsou práce z domova, sdílená pracovní místa a flexibilní pracovní doby, zajištění, že jsou v souladu s legislativou a zároveň vyhovují potřebám zaměstnanců. Kdo dává, také dostává.

ZAČLEŇTE ESG DO VAŠÍ FIREMNÍ DNA

Přijetí ESG principů může malým a středním podnikům přinést značné výhody, včetně lepšího přístupu k financování, silnější korporátní identity, reputace nebo lepšího vztahu se zákazníky. To vše přes nákladnost a relativní složitost. Integrace ESG do podnikové strategie vyžaduje pochopení dlouhodobých dopadů vzhledem k povaze a předmětu podnikání. Pro MSP vidíme především příležitost v tom, že ti lépe připraveni budou moci posílit svůj význam v rámci mezinárodních dodavatelských řetězců a nahradit ty, kteří to nezvládnou. Praktické doporučení: Je třeba začít postupně po jednotlivých krocích a nebát se. Všichni stojí na podobné startovací čáře a mají proces učení před sebou. Kdo chvíli stál, stojí opodál. Víme, že toho není málo, a myslíme, že toho ani méně nebude. Můžeme vše vnímat jako příležitost a šanci být lepší než konkurence. Nejste v tom sami.

Tomáš Doležil, partner JŠK, advokátní kancelář
foto/zdroj: JŠK, advokátní kancelář


26. červenec 2024, Petra Tůmová

Další články

22. 11.
2024
BRKI, NRKI: Nesplácený dluh na spotřebu ve třetím čtvrtletí atakuje 30 miliard, oproti loňsku vzrostl o 15 %
22. 11.
2024
OBNOVITELNÉ ZDROJE ENERGIE – BIOMASA

Vážení přátelé Podnikatelské platformy Helas, rádi bychom vás prostřednictvím našeho...

14. 11.
2024
PRODLOUŽENÍ TERMÍNU VÝZVY TECHNOLOGIE PRO MAS

Vážení přátelé Podnikatelské platformy Helas, rádi bychom vás prostřednictvím našeho...

14. 11.
2024
SVĚŘENSKÉ FONDY - LEGÁLNÍ OCHRANA MAJETKU, CHRAŇTE SVOU BUDOUCNOST
14. 11.
2024
CRIF: Za 10 měsíců byl letos v Česku vyhlášen bankrot téměř 11,5 tisíce lidí, o 600 více než loni
13. 11.
2024
ZPĚT NA VRCHOL SIL

Miloš Barna, lékař ortopedie, rehabilitace a sportovní medicíny, jehož...