Jít za svým snem, schopnost změnit svůj život a konání, to je pomyslná spojující nitka všech akcí naší platformy.
O jedné takové velké změně si budeme povídat s Mirkou Malaníkovou, která se díky změně ve svém vnitřním nastavení stala spisovatelkou, ale také se před osmi lety rozhodla otevřít první raw veganskou kavárnu MyRaw Cafe v České republice. Zveme vás na butikové setkání do této kavárny v centru Prahy, nedaleko Národního divadla.
S Helenou Kohoutovou pojí Mirku kromě patnáctiletého přátelství i mnoho dalšího. I Helena totiž prošla pomyslnou transformací a vedle svého podnikání založila značku Eternal by Helena, která má velký duchovní přesah. Vydává knihy, vlastní magazín, nahlíží na věci do hloubky a zabývá se tématy zdraví a harmonie. Obě tak přináší inspiraci, že tvořit lze v každém věku.
Těšit se tedy můžete na příjemné setkání v krásném prostředí, zajímavé vyprávění, ochutnávku raw pochutin, zdravé jemně pražené kávy Eternal Coffee & Sirup Flower Collection, esence a mnoho dalších vůní a zážitků.
Zajímavosti a pojmy
V MyRaw jsou veškeré výrobky, slané či sladké, připravovány z čerstvých a čistě rostlinných, převážně bio surovin, bez lepku, laktózy, cukru. Jak chutná raw punčový dortík, míchaná „vajíčka“ nebo svíčková?:)
Vegetarián
Vegetariánství je způsob lidského stravování (diety), kdy je z jídelníčku vyloučeno maso (červené maso, drůbež, mořské plody, ryby a maso z jiných živočichů). Může zahrnovat vyloučení dalších produktů z porážky zvířat jako jsou vnitřní orgány, kůže a kožní deriváty. Dobře plánovaná vegetariánská strava poskytuje ve všech fázích života všechny živiny v potravě na stejné úrovni jako mají jedlíci masa..
Vegan
Veganství je filozofie a životní styl, postoj spočívající v odmítnutí užívání zvířat k lidskému užitku jakožto surovin či výrobních jednotek. Aktuální česká definice veganství zní: „Veganství je způsob života, jehož snahou je v co největší možné a praktikovatelné míře vyloučit všechny formy využívaní zvířat a krutosti páchané na zvířatech kvůli jídlu, oblečení nebo jakémukoli jinému účelu. V praktické rovině se veganství projevuje zejména vyloučením živočišné potravy z jídelníčku, popř. nevyužíváním žádných živočišných výrobků (např. kůže, vlny, peří), nezneužíváním zvířat (odmítání testování na zvířatech, zvířecích cirkusů). Jako důvody, které vedou k veganství, lidé nejčastěji uvádí etické, environmentální a zdravotní, přičemž se většinou jedná o kombinaci více důvodů.
Vitarián
Vitariánství je výživový směr založený na přijímání výhradně tepelně neupravených potravin, někdy jen rostlinného původu, mezi něž patří zelenina, ovoce, ořechy, semena, naklíčené obilí a luštěniny. Může také zahrnovat i konzumaci syrového masa. Za vitariány se označují i lidé, kteří pijí mléko a mléčné výrobky převážně z kozího nebo ovčího mléka. Většinou jsou vitariáni ale zároveň vegani. V jídelníčku vitariána se také nenachází obiloviny a luštěniny, které se jedí pouze naklíčené (obiloviny hlavně kvůli vysokému obsahu lepku, luštěniny pak kvůli špatné stravitelnosti). Jako náhradu za obiloviny konzumují např. pohanku, která lepek neobsahuje. Často se vitariánsky stravují v teplém ročním období i nevitariáni. Vitariáni pojídají tzv. živé jídlo (raw food), které neprošlo tepelnou úpravou nad 42-45 stupňů Celsia. V českém jazyce se označuje jako živá strava.